Wydaje się, że tak, że analiza @Jaszczura trafnie przewiduje główne kierunki najbliższych pociągnięć osi Pekin-Moskwa, gdyż na naszych oczach, od wiosny 2013 działania te, zmierzające do zbliżenia rosyjsko-japońskiego (a tym samym: do japońsko-chińskiego), przybrały na intensywności:
29.04.2013.: pierwsza od 10 lat wizyta japońskiego premiera w Moskwie i rosyjsko-japońskie rozmowy w Moskwie zapoczątkowujące złagodzenie wzajemnej retoryki w kwestii najbardziej konfliktowych obszarów Wysp Kurylskich i zmierzające do ostatecznego uregulowania wzajemnych relacji na bazie rosyjsko-japońskiego traktatu pokojowego, który po II wojnie światowej nie został podpisany. Przy okazji zadeklarowano dążenie do uregulowania najważniejszych kwestii spornych we wzajemnych relacjach gospodarczych – to w związku z nimi w tokijskiej delegacji uczestniczyli przedstawiciele największych firm biznesu japońskiego zainteresowani wzajemnymi kontaktami z Rosją.  http://ria.ru/politics/20130429/935253357.html ; http://ria.ru/analytics/20130429/935242987.html

Dzisiaj, 2.11.2013.: rewizyta Rosjan w Tokio i spotkanie na wysokim szczeblu (formuła „2+2”), z udziałem ministrów spraw zagranicznych i ministrów obrony narodowej obu państw:  http://ria.ru/world/20131102/974394001.html
Sprawą najważniejszą jest kwestia planowanego przez USA udziału Japonii w systemie obrony p/rakietowej i silnego jej zintegrowania z systemem amerykańskim, przeciwko czemu ostro występuje Rosja. Spotkanie w Tokio ma na celu odwiedzenie Japonii przez Rosję od aktywnego udziału w waszyngtońskich planach zabezpieczeń obszaru Azji i Pacyfiku.
„„Zaproponowaliśmy japońskim kolegom przeprowadzenie dodatkowych konsultacji w sprawie obrony przeciwrakietowej, podczas których podzielimy się naszymi ocenami i wnioskami” - powiedział dzisiaj dziennikarzom minister obrony Rosji Siergiej Szojgu na konferencji prasowej podsumowującej wyniki rozmów, które odbyły się dzisiaj w Tokio w formacie „2+2” z udziałem ministrów obrony i resortu polityki zagranicznej Japonii i Rosji.
Szojgu przypomniał, że tworzenie w Stanach Zjednoczonych globalnego systemu obrony przeciwrakietowej, do którego zostanie włączony japoński segment, wywołuje w Rosji zaniepokojenie w związku z ewentualnym naruszeniem równowagi sił w regionie Azji i Pacyfiku. http://polish.ruvr.ru/2013_11_02/Putin-przywiazuje-zasadnicza-wage-do-stosunkow-z-Japonia/
Rosja zapowiedziała również wprowadzenie Japonii do serii spotkań w Genewie („Genewa-2”) poświęconych sytuacji w Syrii  http://polish.ruvr.ru/2013_11_02/Moskwa-chce-zeby-Japonia-uczestniczyla-w-Genewie-2/ , by i na tej płaszczyźnie koordynować wspólne rosyjsko-japońskie działania. Mają one wyraźniej podkreślić rosyjski patronat nad polityką Krainy Kwitnącej Wiśni, którą Rosjanie zamierzają „wyłuskać” z koszyka sympatii amerykańskich.
Zapowiedź prowadzenia w najbliższej przyszłości intensywnych - i wspólnych z wojskami japońskimi -manewrów wojskowych i ćwiczeń na Pacyfiku dopełnić ma propagandowy i bardzo optymistyczny (tj. skuteczny)obraz dyplomacji rosyjskiej rysowany przez Ławrowa.